nova

Hans-Ake Lilja

 


Hans-Åke Lilja (*1970), švédský publicista, autor projektu Liljovy knihovny, velký fanoušek Stephena Kinga. V roce 2010 pod názvem Lilja's Library: The World of Stephen King vydal více než 500-stránkovou knižní kolekci recenzí, rozhovorů a komentářů, které se objevily na jeho webové stránce. Tu o tři roky později následoval sborník The Illustrated Stephen King Movie Trivia Book, sestavený s Kevinem Quigleym a Brianem Jamesem Freemanem. Rozhovory a několika statěmi ze své stránky přispěl i do knihy Stephen King: čtyřicet let hrůzy – život a dílo krále hororu (Baronet, 2017). 
 
 
                                                              
 
 
 
 
 
        
 
 

 

Aleš Pitzmos

Aleš Pitzmos se narodil v roce 1986, bydlí v Čáslavi a pracuje ve státní správě. Literární tvorbě se věnuje prakticky už od dětství, vážněji od roku 2005, kdy začal psát svou dobrodružnou prvotinu Démoni pralesa, která mu roku 2008 vyšla u nakladatelství Alpress pod pseudonymem Alec Palmer. Je autorem několika dalších dobrodružných thrillerů, dvou historických románů ze středověké Anglie (publikovaných pod pseudonymem Aleš Pospíchal) a pentalogie space oper z cyklu Vesmírná asociace. Aktuálně pracuje na rukopisu thrilleru Smrtící červ, jehož hlavním hrdinou je tajemný a vražedný mongolský kryptid Olgoj Chorchoj. Autor zaznamenal se svým dílem i řadu úspěchů – v roce 2010 zvítězil s povídkou „Singularita“ v literární soutěži Cena Karla Čapka a jeho román Záře supernovy byl nominován na cenu Akademie science fiction, fantasy a hororu za rok 2016 a na cenu Aeronautilus. Pokud zrovna nepíše, tak cestuje, fotografuje a vychovává svou fenku malého černého knírače Briannu.

 
 
 

 

Mark E. Pocha

(*1981, Komárno)
 
Neblaze proslulý autor literárních krváků, nositel mezinárodní ceny Encouragement Award a Charles Manson domácí umělecké scény. Jeho hororové povídky se umístily ve finále každé významnější české nebo slovenské literární soutěže. Publikoval mj. v časopisech PEVNOSTXB-1 a Howard, napsal skandální romány Krajina kanibalovKontakt: Záhuba prichádza z nebies, Na Dušičky zomrieš a první slovenskou „duchařinu“ DOM 490. V České republice se poprvé samostatně představil románem ONI. V roce 2019 mu vyšel, opět na Slovensku, román Svet je plný démonov a zároveň se jako jediný Slovák objevil v antologii Ve stínu magie, kterou sestavila dvojice Leoš Kyša a Boris Hokr. Editoval antologie Kniha bolesti, Na hroby, Koleje smrtiZombie apokalypsa. Po českém vydání Krajiny kanibalov, která vyšla jako Země kanibalů, se Mark česky představil romány Bestie, Virus omega a průřezovou povídkovou sbírkou Temná epocha. V roce 2023 oznámil odchod do uměleckého důchodu. Nadpřirozenou hrůzu v literatuře a filmu vnímal jako metaforu všudypřítomného lidského utrpení a dočasnou úlevu od reality, která je ta nejstrašnější ze všech hrůz. 
 
 

 

Ellen Datlow

Ellen Datlow pracuje už přes třicet let jako redaktorka a editorka. Její doménou jsou science fiction, fantasy a horor a v současnosti vybírá kratší práce v těchto žánrech pro Tor.com. Kromě toho sestavila přes sto antologií, mezi nimiž v poslední době vyniká projekt ročenek The Best Horror of the Year (2009 do současnosti). Jim v letech 1988-2008 předcházely obsáhlé ročenky The Years Best Fantasy and Horror, které sestavovala napřed s Terri Windlingovou a později s Gavinem J. Grantem a Kelly Linkovou. Pátý svazek vyšel v roce 1993 i česky jako To nejlepší z hororu a fantasy: první reprezentativní ročenka, o čtyři roky později vyšel i svazek šestý jako To nejlepší z hororu a fantasy: 33 nejlepších povídek z oblasti hororu a fantasy od autorů z celého světa; devátý svazek se objevil v roce 1997 jako Fantasy & Horror 1995. Česky vyšly i antologie Alien Sex (1994, sci-fi povídky) a Doteky záhrobí (2009, moderní duchařské povídky).

Ellen Datlow za svou práci získala cenu Karla E. Wagnera, která se uděluje za „mimořádný přínos žánru“, a organizace Horror Writers Association a pořadatelé World Fantasy Convention jí udělili ocenění za celoživotní dílo. Žije v New Yorku a každý měsíc spolupořádá čtení a setkání autorů a fanoušků fantastiky v baru KGB. Více informací o ní najdete na www.datlow.com, na Facebooku a na Twitteru (@EllenDatlow).


 
 
 
Lisa Morton

Lisa Morton je scénáristka, autorka populárně naučných publikací, redaktorka a expertka na Halloween, jejíž dílo označil Čtenářský průvodce po hororu, vydaný Americkou knihovnickou asociací, za „důsledně temné, znepokojivé a děsivé“. Coby halloweenská expertka vystoupila na History Channel a v rádiu BBC, psala pro časopis Real Simple a deník The Wall Street Journal a jako konzultantka byla oslovena při navrhování prvních oficiálních halloweenských známek americké pošty. Napsala romány The Castle of Los Angeles (2010, cena Brama Stokera za románovou prvotinu) a Malediction (2013, nominace na cenu Brama Stokera). Průřez její povídkovou tvorbou najdeme ve sbírce Night Terrors & Other Tales (2021). Žije v kalifornském San Fernando Valley a na internetu se o ní víc dozvíte na www.lisamorton.com. (Photo credit: Seth
 
 
 
 

 

S. T. Joshi

Sunand Tryambak Joshi je americký literární kritik a spisovatel, v současnosti asi největší znalec života a díla H. P. Lovecrafta a autorů klasické i moderní weird fiction. Narodil se 22. června 1958 v indickém Puné. Když mu byly čtyři roky, jeho rodina se přestěhovala do Indiany ve Spojených státech. Ve třinácti letech objevil Lovecraftovo dílo. Vystudoval Brownovu univerzitu a poté prakticky celý svůj život zasvětil literatuře a filozofii. Je autorem monumentálních monografií H. P. Lovecraft: A Life (1996) a její rozšířené verze I Am Providence: The Life and Times of H. P. Lovecraft (2010). Další monografie věnoval Ambrosi Bierceovi, Lordu Dunsanymu, Johnu Dicksonovi Carrovi, Ramseymu Campbellovi a jiným slavným autorům. O weird fiction zasvěceně pojednává v dílech The Weird Tale (1990), The Modern Weird Tale (2001), The Evolution of the Weird Tale (2004) a 21th Century Horror: Weird Fiction at the Turn of the Millenium (2018), kde rozebírá dílo současných autorů hororu, jako jsou Adam Nevill, Paul Tremblay, Jeff VanderMeer, John Langan nebo Nicole Cushingová. Napsal rozsáhlý kritický přehled nadpřirozeného hororu od nejstarších dob po současnost pod názvem Unutterable Horror: A History of Supernatural Fiction (2012), za nějž získal Světovou cenu fantasy. Vydává Lovecraftovu korespondenci a editoval dvousvazkové vydání Lovecraftových revizí a spoluprací známé i z českého vydání (Hemživý chaos a jiné příběhy; Smyčka Medúzy a jiné příběhy, Argo, 2020), předmluvou opatřil sbírku Lovecraftových básní Houby z Yuggothu (Straky na vrbě, 2019). V průběhu uplynulých třiceti let editoval několik časopisů a ročenek (Lovecraft Studies, Spectral Realms – věnované weird poezii; Studies in Weird Fiction; Lovecraft Annual) a sestavil celou řadu antologií, mezi ty nejznámější patří American Supernatural Tales (2007) pro edici Penguin Classics a zatím šestidílná série Black Wings (česky jako Černá křídla Cthulhu, Laser, 2014–2023).

Bohaté znalosti žánru čas od času zúročí i ve vlastní beletristické tvorbě, povětšinou hororového nebo detektivního rázu. Je autorem románu The Assaults of Chaos (2013), v němž mladý Lovecraft navštěvuje Anglii a setkává se s řadou svých literárních idolů. Nejobsáhlejší kolekcí Joshiho beletrie je The Recurring Doom: Tales of Mystery and Horror (2019), kterou vydal ve svém vlastním nakladatelství Sarnath Press. Je ateista (ostatně i na toto téma napsal řadu knih) a ve volném čase se věnuje sborovému zpěvu. Žije v Seattlu ve státě Washington.


 
 

 

Nicole Cushing

Nicole Cushing patří k nejvýznamnějším současným americkým autorkám temné weird fiction. Na počátku kariéry psala bizarro (sbírka „How to Eat Fried Furries“), v pozdějších dílech kombinuje psycho a body horror s nemalou dávkou transgrese, znepokojivé surreálnosti a absurdna. Povídkou „The Company Town“ přispěla do antologie The Grimscribe’s Puppets, která vznikla jako hold dílu Thomase Ligottiho (sest. Joseph S. Pulver, Sr.). Píše spíše kratší úderné věci (novely Children of No One, Half-Freaks, sbírka povídek The Mirrors). Největší úspěch slavila románem Mr. Suicide (2015, cena Brama Stokera za literární debut). Vydává u významných „weird“ nakladatelství, jako jsou Grimscribe Press a Word Horde. V prosinci 2023 jí u nakladatelství Cemetery Dance vyšla novela The Plastic Priest o šílené ženě v šíleném městečku. Autorka v ní na pozadí vyšinutého hororového příběhu zkoumá principy víry a reality.
Za novelu „Sadistova bible“ byla nominována na cenu Brama Stokera a cenu Shirley Jacksonové.
Pochází z Marylandu a v současnosti žije s manželem v Indianě.
 
„Nápadně zřejmá sebejistota a obratnost prózy Nicole Cushingové vyráží dech.“ – Thomas Ligotti
 
 
 
 
 

 

Stránka 1 z 2 - 18 položek celkem